See aatra on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*atra",
"nocat": "1"
},
"expansion": "Proto-Finnic *atra",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "An Eastern (Savonian) dialectal variant of aura (from Proto-Finnic *atra).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aatra",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatra",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aatra",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aatra",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aatr",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "73 27",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of hankoaura"
],
"id": "en-aatra-fi-noun-qh~sUl5o",
"links": [
[
"hankoaura",
"hankoaura#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(historical) synonym of hankoaura"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "hankoaura"
}
],
"tags": [
"historical"
]
},
{
"alt_of": [
{
"extra": "plough",
"word": "aura"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Eastern Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "44 56",
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"alternative form of aura (“plough”)"
],
"id": "en-aatra-fi-noun-yJWn3hlu",
"links": [
[
"aura",
"aura#Finnish:_plough"
]
],
"qualifier": "Eastern Finnish",
"raw_glosses": [
"(dialectal, Eastern Finnish) alternative form of aura (“plough”)"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːtrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːt̪rɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtrɑ"
}
],
"word": "aatra"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtrɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːtrɑ/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*atra",
"nocat": "1"
},
"expansion": "Proto-Finnic *atra",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "An Eastern (Savonian) dialectal variant of aura (from Proto-Finnic *atra).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aatra",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatra",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aatraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatrakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aatrattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatrattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aatroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aatroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aatra",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aatra",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aatr",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with historical senses"
],
"glosses": [
"synonym of hankoaura"
],
"links": [
[
"hankoaura",
"hankoaura#Finnish"
]
],
"raw_glosses": [
"(historical) synonym of hankoaura"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "hankoaura"
}
],
"tags": [
"historical"
]
},
{
"alt_of": [
{
"extra": "plough",
"word": "aura"
}
],
"categories": [
"Eastern Finnish",
"Finnish dialectal terms"
],
"glosses": [
"alternative form of aura (“plough”)"
],
"links": [
[
"aura",
"aura#Finnish:_plough"
]
],
"qualifier": "Eastern Finnish",
"raw_glosses": [
"(dialectal, Eastern Finnish) alternative form of aura (“plough”)"
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"dialectal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːtrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːt̪rɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtrɑ"
}
],
"word": "aatra"
}
Download raw JSONL data for aatra meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.